Zálohování dat: věnujte mu pár desítek minut a budete mít klid

Klíčové pracovní dokumenty, fotky a videa z dovolených, uložené pozice z her – i když si to možná neuvědomujete, stačí zlomek sekundy k tomu, aby všechna data, která roky sbíráte, nenávratně zmizela. Buď vám vypoví službu disk, nebo se stanete obětí útoku. Anebo prostě jenom uděláte chybu a data smažete omylem. V takových případech pomůže jedině pravidelná záloha dat.

Vyberte, kam budete svá data zálohovat

Tohle si rozmyslete jako první. Na výběr máte z několika možností:

  • CD/DVD. Jedno z nejlevnějších a nejdostupnějších řešení – jednoduše svá data vypálíte na datový nosič. Nevýhodou je, že CD a DVD mají omezenou kapacitu, jsou náchylné na poškození a navíc na ně nelze zapisovat opakovaně. Hodí se tedy maximálně jako úložiště fotek z dovolených. Po vypálení disk vložte do plastové krabičky a uschovejte v suchu a stínu.
  • Externí pevný disk. Výrazně lepší možnost než CD nebo DVD. Pevné disky mají násobně vyšší kapacitu, lze na ně zapisovat opakovaně a také déle vydrží. Z hlediska bezpečnosti doporučujeme spíše interní disk s rámečkem, protože v případě (poměrně časté) poruchy SATA nebo USB převodníku stačí vyměnit pouze rámeček. Pokud se vám pokazí převodník u externího disku, musíte draze opravit celý disk. Externí disk po nahrání zálohy vždy odpojte od PC a uložte jej na bezpečné místo.
  • Flash disk. Podobné zálohovací médium jako externí pevný disk, jen obvykle s nižší kapacitou a nižší odolností. Navíc je poměrně malý, takže hrozí, že ho ztratíte. Flash disky proto doporučujeme jen pro rychlou zálohu fotek nebo videí. Na pravidelnou zálohu systému či pracovních dokumentů příliš vhodné nejsou.
  • Síťový disk. Externí disk, který pomocí LAN kabelu připojíte do firemního či domácího routeru. Díky tomu na něj mají přístup všichni uživatelé lokální sítě, což z něj dělá ideální způsob zálohování dat v domácnostech či menších firmách. Nevýhodou je, že pokud se hacker dostane do vaší lokální sítě, získá přístup i k síťovému disku.
  • NAS server. Síťová úložiště, do kterých vložíte jeden nebo více disků a na tyto disky svá data zálohujete. V mnohém se podobají síťovému disku, ale díky technologii RAID jsou mnohem bezpečnější, protože data zapisují na více disků současně. Při poškození nebo výpadku jednoho disku tak máte možnost data obnovit z jiného místa (z jiného disku). NAS server je obvykle připojený k internetové síti a můžete k němu přistupovat jak z lokální sítě, tak i zvenčí. Podobá se proto soukromému cloudu.
  • Cloudový server. Čím dál oblíbenější možnost zálohování dat. Nejznámějšími cloudovými servery jsou Google Drive, Microsoft OneDrive a Dropbox. Největší výhodou cloudu je, že servery s vašimi daty jsou rozeseté v obrovských místnostech po celém světě, velmi dobře zabezpečené a vy k nim máte přístup odkudkoliv, kde je internet – stačí, když se přihlásíte ke svému účtu. Je proto velmi důležité, abyste svůj účet ochránili silným heslem a abyste se k účtu nepřihlašovali na veřejných nezabezpečených sítích.

Úložiště samozřejmě můžete dle libosti kombinovat. Svůj operační systém si tak klidně zálohujte na NAS server, fotky z dovolené vypalte na DVD a pracovní dokumenty, se kterými pracujete nejčastěji, mějte na cloudu, aby vám byly kdykoliv po ruce.

Programy pro automatické zálohování

Soubory je dobré zálohovat průběžně, pokud ale na tuhle povinnost nechcete stále myslet, doporučujeme poohlédnout se po programu, který na to bude myslet za vás. Ve většině softwarů si lze nastavit časovou prodlevu mezi jednotlivými zálohami, ale dokonce i synchronizaci souborů mezi dvěma úložišti.

SyncBack Freeware

Jedním z nejoblíbenějších bezplatně dostupných softwarů pro automatickou zálohu dat a synchronizaci mezi několika libovolnými složkami je program SyncBack Freeware. Zajišťuje výměnu dat například mezi dvěma PC, počítačem a serverem, ale i synchronizaci s externím záložním médiem (USB flash disk, SSD, HDD, CD, DVD, NAS atd.). V základním režimu je nastavení plánování úloh a při rozšíření programu na úroveň Expert si můžete zvolit různé filtry pro vyloučení záloh a simulaci. Program podává velmi detailní informace i v českém jazyce.

FreeFileSync

Mezi bezplatné archivační programy patří také FreeFileSync. Kromě běžných funkcí nabízí tento software i zálohování souborů zrcadlením složek a obousměrnou synchronizaci. Rozdílem je zkopírování nových a všech aktualizovaných souborů mezi oběma zdroji navzájem – skutečným i záložním.

Acronis True Image

Placený, ale velmi dobrý zálohovací software je Acronis True Image. Zakoupit si jej můžete dle svých potřeb v jedné ze tří verzí – pro domácí použití, zálohování serveru i pro pracovní stanice v podnikové síti. Acronis True Image vám data zkomprimuje a zálohuje automaticky na vámi vybrané úložiště. Umožňuje také online zálohu na Acronis Cloud. Tento program je vyhlášený po celém světě pro své spolehlivé zálohování kompletního obrazu PC. V případě havárie disku pak obnovíte přes bootovací USB celý počítač během několika minut.

Cobian Backup

Cobian Backup je program k automatickému zálohování souborů a složek. Zálohovat lze do složky/jednotky stejného počítače nebo počítače v síti či FTP server. Integrován je ZIP kompresní algoritmus, takže vaše soubory nezaberou tolik místa.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nastavení. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.